Jdi na obsah Jdi na menu
 


Briard (Berger de Brie)

Briard je velký, mohutný a silný pes, vyniká inteligencí a chutí do práce. Miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Berger de Brie
PŮVOD:
Prapůvod briarda není znám, avšak kdysi byl tento pes označen za variantu beaucerona se srstí kozího typu. Předpokládá se, že vznikl skřížením beaucerona s barbetem.
POPIS:
Velký, mohutný a silný pes obdélníkového tvaru. Hlava je silná, čumák přiměřeně dlouhý, nepříliš úzký, není špičatý. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně oblasti čumáku, vousů i obočí, které dobrácky visí nad očima. Čenich nosu je černý, je však závislý na zbarvení srsti. Uši jsou postavené vysoko, jsou krátké a pokrýté bohatou, dlouhou srstí. Hrudník je hluboký a široký s dostatkem prostoru pro srdce a plíce. Ocas dlouhý, zavěšený dolů, na konci tvoří háček, nenaklání se na stranu. VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 64 cm.
VÁHA:
Kolem 34 kg.
SRST:
Dlouhá a drsná(tzv. kozí). Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.

CHARAKTER:
Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím lidem je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny i k dětem je však láskyplný a něžný. Je to miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život. Lehko se cvičí. S úspěchem se setkává i na výstavách a v soutěžích služebních psů.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci (bez zkoušky z výkonu).
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BRI

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář